Množení zamiokulkas: Jak na to?

Jak Množit Zamiokulkas

Zamiokulkas: Nenáročná kráska

Zamiokulkas, přezdívaný také jako ZZ plant, je oblíbený pro svou odolnost a nenáročnost. Pokud se i vy řadíte mezi jeho obdivovatele a chcete si tuto krásku rozmnožit, máte na výběr z několika metod. Nejjednodušší je dělení trsů při přesazování. Dospělou rostlinu opatrně vyjměte z květináče a rozdělte na menší trsy, z nichž každý by měl mít alespoň jeden list a část oddenku. Další možností je množení řízky z listů. Zdravý list odřízněte a nechte ho den dva zaschnout. Poté ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny a udržujte ho mírně vlhký. Nečekejte ale zázraky přes noc. Množení Zamiokulkasu je běh na dlouhou trať a může trvat i několik měsíců, než se objeví nové výhonky. Důležitá je trpělivost a správná péče. S trochou snahy si tak můžete snadno vypěstovat novou rostlinku a rozšířit si svou zelenou sbírku.

Množení: Zábavná výzva

Množení zamiokulkas, ať už řízkami z listů nebo dělením trsů, je pro mnoho pěstitelů spíše zábavnou výzvou než obávanou noční můrou. Nejde o žádný bleskový proces, chce to trpělivost a péči, ale odměnou vám bude hned několik nových rostlin. Nejjednodušší je množení dělením. Při přesazování dospělé rostliny stačí opatrně rozdělit trs na menší části, z nichž každá by měla mít vlastní kořeny. Ty pak zasadíte do samostatných květináčů. Druhou, o něco náročnější metodou, je množení listovými řízky. Zvolte zdravý list, ideálně z horní části rostliny, a odřízněte ho čistým nožem. Řízek nechte den dva zaschnout a poté ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a rostlinu umístit na světlé místo bez přímého slunce. Nezoufejte, pokud se výsledky nedostaví hned. Může trvat i několik měsíců, než řízky zakoření a vyraší nové výhony. S trochou trpělivosti a péče se ale i vám podaří namnožit si z jedné rostliny hned několik nových.

Řízkování stonků: Rychlá cesta

Řízkování stonků je oblíbenou metodou množení zamiokulkas, protože je relativně rychlé a snadné. Tato metoda zahrnuje odříznutí zdravého stonku z dospělé rostliny a jeho zakořenění ve vodě nebo přímo v půdě.

Pro řízkování stonků budete potřebovat ostrý, čistý nůž nebo nůžky, vhodný substrát pro zakořeňování řízků a případně stimulátor zakořeňování. Při výběru stonku hledejte zdravý, silný stonek s alespoň dvěma listy. Stonek odřízněte těsně pod uzlem listu a odstraňte spodní listy, abyste vytvořili holý stonek pro zakořenění.

Řízek můžete umístit do sklenice s vodou, ujistěte se, že řezná plocha je ponořená, nebo ho zasadit přímo do substrátu. Substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený, a umístěte řízek na teplé a světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění může trvat několik týdnů až měsíců. Jakmile řízek zakoření a začne růst, můžete ho přesadit do většího květináče.

Výběr zdravého stonku

Pro množení zamiokulkas řízky je volba správného stonku klíčová pro úspěch. Vyberte stonek, který je zdravý, silný a má alespoň dva listy. Vyhněte se výběru stonků, které jsou příliš mladé, tenké nebo poškozené. Ideální stonek pro množení je zralý, s tmavě zelenou barvou a bez známek chorob nebo škůdců. Před odříznutím stonku se ujistěte, že jsou nástroje, které budete používat, čisté a ostré, abyste minimalizovali riziko infekce.

Řezání a sušení řízků

Zamiokulkas se dá množit několika způsoby, ale řezání a sušení řízků patří mezi ty nejoblíbenější a nejefektivnější. Nejdříve si připravte ostrý a čistý nůž nebo zahradnické nůžky, abyste předešli poškození rostliny a přenosu chorob. Z mateřské rostliny odeberte zdravé a silné listy nebo stonky. Řízky by měly být dlouhé asi 10-15 cm. Před samotným zasazením je důležité nechat řízky zaschnout na vzduchu, aby se rána po řezu zatáhla a zabránilo se tak hnilobě. Doba zasychání je individuální a závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu, obvykle však trvá 2-3 dny. Po zaschnutí řízků je můžete zasadit do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem pro lepší odvodnění. Řízky zasaďte do hloubky asi 2-3 cm a substrát udržujte mírně vlhký. Umístěte je na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění řízků trvá obvykle 6-8 týdnů, ale může to trvat i déle. Během této doby je důležité být trpělivý a dopřát řízkům optimální podmínky pro růst.

Substrát pro zakořenění

Pro úspěšné zakořenění řízků zamiokulkasu je důležitý vzdušný a dobře propustný substrát. Ideální směsí je kombinace zeminy pro pokojové rostliny, perlitu a písku v poměru 1:1:1. Tato směs zajistí dostatečnou vlhkost, ale zároveň zabrání přemokření, které by mohlo vést k hnilobě řízků. Místo perlitu můžete použít i vermikulit nebo kokosové vlákno. Důležité je, aby substrát byl dostatečně vzdušný a umožňoval kořenům dýchat. Před samotným zasazením řízků je vhodné substrát mírně navlhčit.

Zamiokulkas, ten nenáročný společník, se množí trpělivostí. Z listu, stonku, i pouhého oddělku, vyrůstá nový život, připomínající nám sílu vytrvalosti a naděje.

Zdeněk Květ

Sázení a péče o řízky

Zamiokulkas se dá množit několika způsoby, ale sázení řízků patří k těm nejběžnějším a relativně snadným. Pro začátek budete potřebovat ostrý, čistý nůž nebo zahradnické nůžky. Zdravý list rozdělte na několik částí, přičemž každá by měla mít alespoň dva lístky. Řízky nechte den až dva zaschnout na vzduchu, aby se rána zacelila a zabránilo se tak hnilobě. Mezitím si připravte květináče s lehkým substrátem, ideálně směsí pro pokojové rostliny a perlitu. Řízky zasaďte asi 2-3 cm hluboko do substrátu a mírně zalijte. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený, jinak hrozí hniloba řízků. Květináče umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zakořenění řízků trvá obvykle několik týdnů až měsíců, buďte proto trpěliví a nevzdávejte to předčasně. Během zakořeňování se mohou některé řízky neujmout, což je normální. Zaměřte se na ty, které prospívají a mají nové výhonky. Až řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do větších květináčů.

Množení z listů: Trpělivost růže přináší

Zamiokulkas je oblíbený pro svou nenáročnost a odolnost. Pokud chcete rozšířit svou sbírku o další rostliny, nemusíte hned běžet do obchodu. Množení zamiokulkasu z listů je sice běh na dlouhou trať, ale s trochou trpělivosti se i vám jistě podaří vypěstovat nové rostlinky.

Základem úspěchu je zdravý a silný list. Ořízněte ho čistým a ostrým nožem a nechte ho den dva zaschnout. Poté ho zasaďte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem nebo pískem, aby byla půda vzdušná. Důležité je nezalévat příliš, aby list nezačal hnít. Raději nechte substrát mezi zálivkami vždy trochu proschnout.

Množení zamiokulkasu z listů vyžaduje trpělivost. Než se objeví první výhonky, může to trvat i několik měsíců. Během této doby je důležité rostlinu umístit na světlé místo bez přímého slunce a udržovat ji v teple. Jakmile se objeví nové výhonky, můžete začít s mírným přihnojováním.

Výběr a příprava listů

Pro množení Zamiokulkasu listy volte vždy zdravé a silné listy, které vyrůstají z báze rostliny. Ideální jsou listy mladší, ale už plně vyvinuté. List opatrně odlomte nebo odřízněte ostrým a čistým nožem co nejblíže k hlavnímu stonku. Řeznou plochu nechte asi den zaschnout, aby se zacelila a zabránilo se tak případné hnilobě. Po zaschnutí rány můžete list zapíchnout do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem pro lepší odvodnění. List zasaďte asi do třetiny jeho délky a udržujte substrát mírně vlhký. Umístěte ho na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Nezapomeňte, že množení Zamiokulkasu z listů je běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost. Nové rostlinky se můžou objevit až za několik měsíců.

Metoda množení Náročnost Doba zakořenění
Řízkování stonků Střední 4-6 týdnů
Dělení trsů Snadná Ihned

Zakořeňování listů ve vodě

Zakořeňování listů ve vodě je poměrně jednoduchá metoda množení zamiokulkasu, ačkoliv vyžaduje trpělivost. Proces zakořeňování může trvat několik týdnů až měsíců, než se objeví první kořínky. Pro začátek odřízněte zdravý list ostrou a čistou čepelkou. Je důležité, aby řez byl čistý a hladký, aby se minimalizovalo riziko hniloby. Naplňte sklenici vodou a ponořte do ní odříznutý list tak, aby spodní část listu byla ponořená ve vodě, ale ne celá. Vodu ve sklenici pravidelně měňte, ideálně každé 2-3 dny, aby se zabránilo růstu bakterií. Umístěte sklenici s listem na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Jakmile se objeví kořínky o délce alespoň 2-3 cm, můžete mladou rostlinku přesadit do substrátu. Pro zamiokulkas je vhodný vzdušný a dobře propustný substrát, například směs pro pokojové rostliny s přídavkem perlitu nebo písku.

Zakořeňování listů v substrátu

Zakořeňování listů v substrátu je další oblíbenou metodou množení zamiokulkasu. Tato metoda je sice pomalejší než množení řízky, ale zato je poměrně spolehlivá. Začněte tím, že od dospělé rostliny odříznete zdravý a silný list. Nechte řeznou plochu zaschnout, ideálně přes noc. Poté list zapíchněte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem nebo pískem, aby byla zajištěna dobrá drenáž. List zasaďte řeznou plochou dolů a substrát udržujte mírně vlhký. Důležité je neumísťovat čerstvě zasazený list na přímé slunce, mohlo by dojít k jeho spálení. Zakořenění listu trvá obvykle několik týdnů až měsíců. Během této doby se na spodní části listu začnou tvořit malé hlízky, ze kterých později vyrostou nové rostlinky. Jakmile se objeví první nové listy, můžete mladou rostlinku přesadit do samostatného květináče.

Doba zakořenění a růst

Doba zakořenění řízků zamiokulkasu se liší v závislosti na podmínkách, ale obvykle trvá několik týdnů až několik měsíců. Pro urychlení procesu zakořeňování je důležité zajistit řízkům teplé a světlé stanoviště, ale bez přímého slunečního záření. Půda by měla být vzdušná a dobře propustná, ideální je směs pro sukulenty a kaktusy. Řízky zalévejte mírně, až když je půda suchá. Jakmile řízky zakoření a začnou růst nové listy, můžete je začít přihnojovat hnojivem pro sukulenty a kaktusy. Zamiokulkas roste poměrně pomalu, proto buďte trpěliví. Nové rostliny budou připraveny k přesazení do větších květináčů zhruba po roce.

Tipy pro úspěšné množení

Zamiokulkas se množí poměrně snadno, ale chce to trpělivost. Nečekejte zázraky přes noc, nové rostlinky potřebují čas, aby zakořenily a vyrostly. Existuje několik metod množení, ale nejčastěji se používá množení řízkováním listů nebo dělením trsů. Při množení řízkováním listů stačí odříznout zdravý list a nechat ho mírně zaschnout. Poté ho zapíchněte do substrátu pro pokojové rostliny smíchaného s perlitem nebo pískem, aby byla zajištěna dobrá drenáž. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký a rostlinu umístit na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Množení dělením trsů je vhodné pro starší a rozrostlejší rostliny. Při přesazování stačí trs opatrně rozdělit na menší části a každou z nich zasadit do samostatného květináče. Nezapomeňte na kvalitní substrát a drenážní vrstvu na dně květináče. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, mějte na paměti, že trpělivost růže přináší. S trochou péče a pozornosti se vám určitě podaří namnožit si krásné a zdravé rostliny zamiokulkasu, které vám budou dělat radost po mnoho let.

Časté chyby při množení

I když je zamiokulkas nenáročná rostlina, i při jejím množení se můžete dopustit chyb, které zpomalí nebo úplně zastaví růst nových rostlin. Jednou z nejčastějších chyb je použití nevhodného substrátu. Zamiokulkas preferuje vzdušný a propustný substrát, těžká a mokrá zemina může vést k hnilobě řízků nebo listů. Další častou chybou je přílišná zálivka. Zamiokulkas je sukulentní rostlina a dokáže si vodu uchovávat v listech, proto je důležité zalévat opatrně a nechat substrát mezi zálivkami proschnout. Příliš mnoho vody může opět vést k hnilobě. Pamatujte také na to, že množení zamiokulkasu je běh na dlouhou trať. Buďte trpěliví, nové rostlinky se můžou objevit až po několika měsících.

Nové rostlinky: Radost z úspěchu

Množení zamiokulkasu, též známého jako Železné srdce, je překvapivě snadné a přináší neskutečnou radost z každého nového lístku. Existují dva hlavní způsoby, jak si tuto nenáročnou rostlinu namnožit: řízkováním listů a dělením oddenků. Řízkování listů je nejoblíbenější metodou. Stačí odříznout zdravý list, nechat ho den dva zaschnout a poté ho zapíchnout do substrátu pro pokojové rostliny. Důležité je udržovat substrát mírně vlhký, ale ne přemokřený, aby řízky nezačaly hnít. Proces zakořenění trvá déle než u jiných rostlin, někdy i několik měsíců. Buďte proto trpěliví a nevzdávejte to! Až se objeví nové lístky, budete vědět, že se množení zdařilo. Druhou možností je dělení oddenků, které se provádí při přesazování. Z rostliny opatrně oddělte oddenky s alespoň jedním očkem a zasaďte je do samostatných květináčů. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, množení zamiokulkasu je skvělým způsobem, jak si rozšířit svou sbírku rostlin a užít si radost z vlastního zahradnického úspěchu.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov