Title: Jak napsat životopis na brigádu, který zaujme
Kontaktní údaje
Tato sekce by měla být stručná a výstižná. Uvádějte pouze relevantní informace, které potenciálnímu zaměstnavateli usnadní kontakt. Zapomeňte na přezdívky nebo neprofesionální emailové adresy. Uveďte své celé jméno a příjmení tak, jak jsou uvedeny v oficiálních dokumentech. Dále uveďte telefonní číslo, na kterém jste nejlépe dostupní. Nezapomeňte na předvolbu země, pokud se hlásíte na brigádu v zahraničí. Emailová adresa by měla být jednoduchá a snadno zapamatovatelná. Ideálně by měla obsahovat vaše jméno a příjmení. Nepoužívejte emailové adresy, které působí neprofesionálně. Pokud máte, můžete uvést i odkaz na váš profesní profil na LinkedInu. To platí zejména v případě, že na něm máte uvedené další relevantní informace o vašich pracovních zkušenostech a dovednostech. Naopak neuvádějte informace jako je datum narození, rodinný stav nebo počet dětí. Tyto údaje nejsou pro získání brigády relevantní a jejich uvádění je v dnešní době spíše na škodu.
Stručné shrnutí
Napsat životopis na brigádu nemusí být žádná věda, i když jste to ještě nikdy nedělali. Nejdůležitější je zdůraznit vaše dovednosti a zkušenosti, které jsou relevantní pro danou pozici. Zaměřte se na to, co jste se naučili ve škole, při zájmových aktivitách nebo třeba při dobrovolnictví. I když nemáte mnoho pracovních zkušeností, určitě máte co nabídnout. Nebojte se popsat vaše silné stránky, jako je spolehlivost, zodpovědnost nebo kreativita. Váš životopis by měl být přehledný, stručný a srozumitelný. Použijte jednoduchý jazyk a vyhněte se slangovým výrazům. Nezapomeňte uvést vaše kontaktní údaje, aby vás potenciální zaměstnavatel mohl snadno kontaktovat. S trochou snahy a s pomocí našeho průvodce určitě napíšete životopis, který zaujme a pomůže vám získat vysněnou brigádu.
Pracovní zkušenosti
V této části životopisu se zaměřte na relevantní pracovní zkušenosti, i když se jedná o brigádu. Nemusíte vypisovat všechny brigády, které jste kdy měli, stačí vybrat ty, které souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte, nebo demonstrují vaše dovednosti a schopnosti. U každé brigády uveďte název pozice, název firmy a datum nástupu a ukončení. Místo dlouhého popisu pracovních povinností se zaměřte na konkrétní úspěchy a výsledky, kterých jste dosáhli. Používejte akční slovesa a vyjadřujte se stručně a výstižně. Pokud nemáte mnoho pracovních zkušeností, nebojte se uvést i dobrovolnické aktivity, stáže nebo školní projekty, které vám pomohly rozvinout dovednosti relevantní pro danou brigádu. I zdánlivě nesouvisející zkušenosti mohou být relevantní, pokud z nich dokážete vyzdvihnout přenositelné dovednosti, jako je například komunikace, práce v týmu nebo zodpovědnost.
Dovednosti
V této části vašeho životopisu se zaměřte na dovednosti, které jsou relevantní pro brigádu, o kterou se ucházíte. Nemusíte vypisovat všechny dovednosti, které máte. Zamyslete se nad tím, co je pro danou pozici důležité a co by mohlo zaujmout potenciálního zaměstnavatele. Uvádějte jak hard skills, tedy odborné znalosti a dovednosti, tak i soft skills, tedy vaše osobnostní rysy a charakteristiky. Mezi hard skills patří například znalost cizích jazyků, práce s počítačem nebo obsluha specifických strojů. Uvádějte vždy úroveň znalosti. Místo "Anglický jazyk" napište raději "Anglický jazyk - pokročilý". Mezi soft skills patří například komunikativnost, spolehlivost, samostatnost, práce v týmu nebo kreativita. Nebojte se uvést i vaše zájmy, pokud s danou brigádou souvisí. Pokud se ucházíte o brigádu v knihkupectví a ve volném čase rádi čtete, určitě to uveďte. Zaměstnavatel tak uvidí vaši vášeň a motivaci.
Vzdělání
V této části životopisu se zaměřte na vzdělání relevantní pro brigádu, o kterou se ucházíte. Pokud máte málo pracovních zkušeností, je právě vzdělání klíčovým faktorem. Uvádějte jej v obráceném chronologickém pořadí, tedy od nejvyššího dosaženého vzdělání. Napište název školy, obor a roky studia. Pokud jste absolvovali kurzy nebo školení, které souvisí s brigádou, určitě je uveďte. Zaměstnavatel tak uvidí vaši snahu o rozvoj a zájem o danou oblast. Nezapomeňte, že životopis by měl být přehledný a stručný, proto zdůrazněte jen to nejdůležitější. Pokud se hlásíte na brigádu, kde je vyžadována znalost určitého programu, uveďte, zda jej ovládáte. Naopak, nezmiňujte základní školu, pokud už máte ukončené středoškolské vzdělání. Důležité je také přizpůsobit životopis každé brigádě zvlášť.
Vlastnost | Životopis na brigádu | Profesionální životopis |
---|---|---|
Délka | Maximálně 1 strana A4 | 1-2 strany A4 |
Zaměření | Na specifické dovednosti relevantní pro brigádu | Na profesní historii a kariérní cíle |
Pracovní zkušenosti | Mohou zahrnovat i neplacené zkušenosti a dobrovolnictví | Zaměřuje se na relevantní pracovní pozice |
Jazyk | Jednoduchý a srozumitelný | Formální a profesionální |
Záliby a koníčky
V této části životopisu máte možnost ukázat potenciálnímu zaměstnavateli, že jste všestranná osobnost s aktivním přístupem k životu. Neuvádějte ale záliby, které by mohly působit negativně – například přílišnou zálibu v počítačových hrách nebo adrenalinových sportech, které by mohly vzbudit obavy o vaši docházku. Zaměřte se spíše na koníčky, které vyzdvihují vaše pozitivní vlastnosti. Pokud se například ucházíte o brigádu v obchodě, uveďte, že rádi komunikujete s lidmi a máte blízko k módě. V případě brigády v kavárně zase zaujmete zmínkou o zájmu o gastronomii nebo o tom, že rádi pečete. Nezapomeňte, že i záliby by měly být relevantní k pozici, o kterou se ucházíte, a měly by dokreslovat váš profil ideálního kandidáta.
Životopis na brigádu není věda. Zaměřte se na své dovednosti a nadšení, nepotřebujete roky praxe. Ukažte, že se chcete učit a máte chuť do práce!
Anežka Procházková
Formát a vzhled
Váš životopis by měl být přehledný a snadno čitelný. Zaměstnavatelé často procházejí desítky, ne-li stovky životopisů, a proto je klíčové upoutat jejich pozornost hned na první pohled. Použijte jednoduchý a moderní font, jako je Arial nebo Calibri, ve velikosti 11 nebo 12 bodů. Dodržujte dostatečné okraje (alespoň 2,5 cm) a mezi jednotlivými sekcemi nechte prázdný řádek, aby byl text vzdušnější. Vyhněte se zbytečným grafickým prvkům a obrázkům, pokud se nejedná o kreativní pozici, kde je to žádoucí. Důležitá je také délka životopisu. Pro brigádu by vám měla stačit jedna strana A4, maximálně dvě, pokud máte bohaté zkušenosti relevantní k dané pozici. Nezapomeňte, že méně je někdy více a cílem je zaujmout a získat pozvání na pohovor.
Délka životopisu
Když se ucházíš o brigádu, tvůj životopis by měl být stručný a výstižný. Ideální délka je jedna stránka A4. Personalisté dostávají desítky, někdy i stovky životopisů na jednu pozici a nemají čas číst sáhodlouhé dokumenty. Zaměstnavatelé chtějí rychle vidět, jestli máš relevantní zkušenosti a dovednosti pro danou práci. Soustřeď se na nejdůležitější informace, jako je tvé vzdělání, pracovní zkušenosti (i když se jedná o krátkodobé brigády) a dovednosti, které jsou relevantní pro danou pozici. Vyvaruj se zbytečným detailům, jako jsou koníčky, které nesouvisí s prací, nebo podrobné popisy pracovních povinností z minulých zaměstnání. Pamatuj, že životopis je tvou vizitkou a měl by upoutat pozornost personalisty.
Kontrola chyb
Před odesláním životopisu je nezbytné provést důkladnou kontrolu chyb. Gramatika a pravopis jsou klíčové – chyby v nich působí neprofesionálně a snižují vaše šance na získání brigády. Pečlivě zkontrolujte text po sobě, případně požádejte o pomoc kamaráda. Zaměřte se na překlepy, gramatické chyby, správné skloňování a psaní čárek. Nezapomeňte zkontrolovat i správnost kontaktních údajů – emailovou adresu a telefonní číslo. Chyba v nich by mohla znamenat, že vám potenciální zaměstnavatel ani nezavolá.
Motivační dopis
Stejně jako správně napsaný životopis, i motivační dopis hraje důležitou roli při hledání brigády. Zatímco životopis shrnuje vaše dovednosti a zkušenosti, motivační dopis vám dává prostor ukázat vaši osobnost a vysvětlit, proč jste pro danou brigádu tou pravou volbou.
V motivačním dopise byste měli zdůraznit, jak vaše dovednosti a zkušenosti odpovídají požadavkům dané brigády. Nebojte se uvést konkrétní příklady. Pokud se například ucházíte o brigádu v kavárně a máte zkušenosti s obsluhou zákazníků, popište je a zdůrazněte, jak vám tyto zkušenosti pomohou v nové práci.
Váš motivační dopis by měl být stručný, výstižný a personalizovaný pro danou brigádu. Vyhněte se obecným frázím a raději se zaměřte na to, co můžete dané firmě nebo organizaci nabídnout. Nezapomeňte na kontrolu gramatiky a pravopisu – chyby v motivačním dopise mohou zanechat neprofesionální dojem.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: podnikání