Pozor, tahle zrychlená služba má svá pravidla. Nesmíte mít žádné vroubky - nezaplacené pokuty nebo problémy s řidičákem. Úředníci si všechno důkladně proklepnou. A když potřebujete změnit třeba adresu, musíte to vyřešit zvlášť.
Jestli jste o řidičák přišli, budete potřebovat potvrzení od policie. Když je roztrhaný nebo poškozený, vezměte ho s sebou - musíte ho odevzdat. A připravte se, že podepíšete čestné prohlášení o tom, proč to tak spěchá.
Parametr |
Zrychlené vydání ŘP |
Standardní vydání ŘP |
Doba vyřízení |
do 5 pracovních dnů |
do 20 pracovních dnů |
Správní poplatek |
700 Kč |
200 Kč |
Platnost průkazu |
10 let |
10 let |
Nutnost osobního podání |
Ano |
Ano |
Místo podání |
Obecní úřad s rozšířenou působností |
Obecní úřad s rozšířenou působností |
Fotka je základ - ale ne ledajaká. Musí být čerstvá, barevná a mít správné rozměry 35 x 45 mm. Žádné selfíčka nebo umělecké výstřelky - obličej musí být vidět zepředu a pozadí světlé. Však to znáte z občanky.
Nezapomeňte přinést starý řidičák. Ztratil se vám nebo vám ho někdo štípl? Žádný stres - stačí zajít na policii a nechat si to potvrdit. Jdete si pro svůj první řidičák? Super - jen nezapomeňte všechny papíry z autoškoly.
Ta rychlost něco stojí - přesně 700 korun. Můžete platit hotově nebo kartou přímo na místě. Je to sice víc než normálně, ale aspoň to máte hned.
Jste cizinec? Pak budete potřebovat ještě povolení k pobytu. A kdyby se vám třeba změnilo příjmení po svatbě, vezměte s sebou i oddací list.
Všechno musí být originál nebo ověřená kopie. A když máte dokumenty v cizí řeči (kromě slovenštiny), bez překladu to nepůjde. Hlavně ať jsou všechny papíry čitelné a v pořádku - ušetříte si tak zbytečné běhání.
Poplatky za expresní vyřízení průkazu
Potřebujete rychle nový řidičák? Za expresní vyřízení do pěti pracovních dnů zaplatíte 700 Kč, což je sice víc než obvyklých 200 Kč, ale někdy ty peníze navíc prostě stojí za to ušetřený čas.
Dejte si ale pozor - není to jen tak. Pokud byste chtěli spolu s řidičákem vyřídit narychlo i mezinárodní průkaz, připravte si dalších 700 Kč. A když jste o průkaz přišli nebo vám ho někdo štípnul? Pak si připočtěte ještě dvě stovky jako sankci. Na úřadě můžete většinou platit hotově i kartou, jak vám to líp vyhovuje.
Než se do expresního vyřízení pustíte, mějte všechny papíry v cajku. Nikdo vám totiž nevrátí ani korunu, pokud se ukáže, že nesplňujete podmínky. To by byla docela drahá zkušenost, že?
Šikovná může být SMS služba - za třicku vám dají vědět, až bude průkaz hotový. Jasně, není to nutné, ale aspoň nemusíte pořád kontrolovat, jestli už to je.
Myslíte, že vám zaměstnavatel potvrdí, že ten řidičák nutně potřebujete do práce? Bohužel, na ceně to nic nezmění - pravidla jsou stejná pro všechny. Ale co třeba mrknout do své pojistky? Některé pojišťovny tyhle extra výdaje proplácí.
A ještě jedna důležitá věc - na expresní vyřízení nemáte nárok vždycky. Třeba když děláte první řidičák nebo měníte zahraniční za český, musíte to vzít klasickou cestou. A když vám sebrali průkaz za nějaký průšvih? Tam už vůbec není o čem mluvit.
Lhůty vydání řidičského průkazu
Každý z nás to zná - potřebujeme vyřídit řidičák a nevíme, jak dlouho to bude trvat. Běžně si počkáte 20 dní, což může být pro někoho jako věčnost. Zvlášť když spěcháte třeba kvůli nové práci nebo dovolené v zahraničí.
Naštěstí existuje rychlejší cesta. Za příplatek 500 Kč (celkem tedy 700 Kč) můžete mít řidičák už do 5 pracovních dnů. V praxi to často bývá ještě rychleji, někdy i za 2-3 dny. To už stojí za zvážení, ne?
Ztratili jste řidičák nebo vám ho někdo ukradl? Žádný stres - platí stejné lhůty. Stačí přinést policejní protokol nebo čestné prohlášení o ztrátě a můžete si vybrat mezi standardní a expresní variantou.
Na úřadě to probíhá docela jednoduše. Zajdete na dopravák v místě trvalého bydliště, vezmete si občanku, fotku (pokud ji nemají v systému) a vyplníte žádost. Hned na začátku se rozhodněte, jestli chcete normální nebo zrychlené vyřízení - později už to změnit nejde.
Po vyrobení průkazu máte měsíc na to, abyste si ho vyzvedli. Jinak putuje do koše a můžete začít znovu. A to by byla škoda, že?
Malá rada na závěr - vyhněte se návštěvě úřadu před prázdninami nebo Vánoci. To tam bývá narváno a i expresní vyřízení může trvat o něco déle. Bohužel online to zatím nejde vyřídit, ale aspoň můžete na webu sledovat, jak vaše žádost postupuje.
Kde podat žádost o zrychlený průkaz
O zrychlené vydání řidičáku se dneska už nemusíte stresovat. Zajít můžete na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností - klidně i mimo svoje bydliště. Většinou zamíříte na odbor dopravně správních agend, kde vám ochotní úředníci se vším pomůžou.
Jestli jste z Prahy, určitě znáte to pracoviště Na Pankráci - tam to šlape jako hodinky. I v Brně, Ostravě nebo Plzni mají super vybavená pracoviště. Jen pozor, někde jedou na objednávky, takže radši předem brnkněte a zjistěte, jak to tam chodí.
Co si vzít s sebou? Jasně, občanku nebo pas, a pokud měníte řidičák, tak i ten starý. Ztratili jste ho? Žádný problém, jen to nahlásíte na místě. Nejlepší je, že žádost vyplníte rovnou s úředníkem v počítači - žádné papírování předem řešit nemusíte.
Fotku vám udělají přímo tam, nemusíte nikam běhat do fotobudky. Je to v ceně, takže pohoda. Malá rada - když spěcháte, doražte dopoledne. Odpoledne už může být stop stav pro rychlovky.
Za rychlovydání si připlatíte - místo dvou stovek dáte sedm set korun. Ale aspoň můžete většinou platit kartou, když nechcete tahat hotovost.
Než vyrazíte, mrkněte na web úřadu nebo jim cinkněte. Každé pracoviště může mít svoje specifika, zvlášť když se něco děje, jako třeba během covidu. Navíc vám rádi řeknou, kdy je tam nejmenší fronty - ušetříte si zbytečné čekání.
Postup podání žádosti na úřadě
Potřebujete rychle nový řidičák? Expresní vyřízení vám ho zajistí už do pěti pracovních dnů, někdy dokonce i dřív! Stačí zajít na úřad obce s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště.
Celý proces je vlastně docela jednoduchý. Vezměte si s sebou občanku nebo pas a pokud měníte starý řidičák, tak i ten. Na oddělení evidence řidičů s vámi všechno vyřídí přímo na místě - vyfotí vás tam a naskenují i váš podpis. Žádné běhání po městě pro fotky!
Za rychlost se samozřejmě připlácí - expresní vydání vás vyjde na 700 korun, což je o pětistovku víc než normálně. Ale ruku na srdce, když spěcháte, není to tak hrozné. Platit můžete většinou kartou i hotově přímo na přepážce.
Fajn je, že spousta úřadů zvládne vydat průkaz už další den. Přesné info vám řeknou rovnou při podání žádosti. Počítejte s tím, že se vás zeptají na důvod spěchu - nic složitého, stačí třeba zmínit, že průkaz nutně potřebujete do práce nebo že se chystáte na cestu.
Pro nováčky je potřeba přibalit ještě potvrzení z autoškoly a od doktora. Pozor, papíry nesmí být starší než tři měsíce! Úředníci pak ještě kouknou, jestli nemáte nějaký zákaz řízení, a je to.
Až budete mít průkaz hotový, dostanete zprávu. K vyzvednutí si nezapomeňte vzít doklad totožnosti - tohle musíte zvládnout osobně, nikoho poslat nemůžete. Při výměně odevzdáte starý řidičák a máte vystaráno!
Rychlost při vyřizování dokladů je jako vítr v plachtách, který nás žene vpřed, ale nezapomínejme, že i rychlost má svou cenu
Radmila Procházková
Vyzvednutí hotového řidičského průkazu
Vyřízení nového řidičáku nemusí být noční můra - do 5 pracovních dnů ho máte v ruce, když si připlatíte za zrychlené vydání. Jasně, začne to běžet až další pracovní den po podání žádosti, ale pořád je to super rychlé, ne?
Musíte si ho ale vyzvednout osobně - tady žádné vyzvednutí přes kamaráda nebo rodinu nefunguje, ani když budete mít plnou moc. Prostě vezmete občanku nebo pas a zajdete na stejný úřad, kde jste o průkaz žádali.
Sedm stovek za expresní vyřízení není málo, ale když spěcháte, určitě se to vyplatí. Poplatek 700 Kč můžete hodit na dřevo rovnou na přepážce, a některé úřady už berou i karty nebo předem poslané peníze převodem. A nezapomeňte - starý řidičák musíte odevzdat, jinak vám nový nedají.
Než odejdete z úřadu, mrkněte pořádně na všechny údaje. Je tam všechno správně? Jméno, datum narození, skupiny řidičského oprávnění? Lepší zkontrolovat hned na místě, než to pak složitě řešit zpětně.
Jestli potřebujete řídit už během čekání na nový průkaz, dá se zařídit dočasný - takový přechodňák. Jakmile dostanete do ruky ten nový, můžete hned za volant. Jen nezapomeňte, že ho musíte mít vždycky u sebe, když sedáte za volant - stejně jako další povinné doklady.
Platnost expresně vydaného průkazu
Potřebujete rychle nový řidičák? Žádný problém! Expresně vyřízený řidičský průkaz má úplně stejnou platnost jako ten běžný - celých 10 let. Není to super? A nemusíte se vůbec bát, že by byl nějak méněcenný nebo že by vám s ním někdo dělal problémy.
Jediný rozdíl je v ceně a rychlosti vyřízení. Jasně, připlatíte si, ale když spěcháte, může to být k nezaplacení. Představte si situaci - v pátek zjistíte, že jste někde ztratili řidičák a v pondělí máte důležitou služební cestu. Co teď? Právě tady přichází na řadu expresní vyřízení.
S tímhle průkazem můžete bez problémů jezdit jak doma, tak v celé Evropské unii. Je vyrobený ze stejného materiálu, má všechny ty super bezpečnostní prvky a nikdo nepozná, že byl vyřízený expresně.
Pamatujete si ještě na ty nekonečné fronty na úřadech? S expresním vyřízením je to jiné - do pěti pracovních dnů máte nový průkaz v ruce. A často to jde i rychleji!
Když pak přijde čas na výměnu nebo potřebujete zajít na povinnou zdravotní prohlídku, je to úplně stejné jako s normálním průkazem. Žádné extra papírování nebo složitosti navíc. Prostě pohoda!
Takže ať už potřebujete nový řidičák kvůli práci, cestování nebo proto, že ten starý skončil někde v prádelně, expresní vyřízení je skvělá možnost. Zaplatíte sice víc, ale získáte naprosto plnohodnotný průkaz bez jakýchkoliv omezení. A hlavně - nemusíte týdny čekat a stresovat se, kdy už konečně přijde.
Výhody a nevýhody zrychleného vydání
Řidičák na počkání? Není to jen pro vyvolené! Během pěti pracovních dnů můžete mít nový průkaz v ruce, což je oproti běžným dvaceti dnům pořádný rozdíl. Představte si situaci - v pondělí zjistíte, že za týden musíte služebně do Německa, a váš řidičák už není platný. Žádná panika!
Nemusíte trávit hodiny ve frontách a běhat po úřadech. Celý proces je mnohem jednodušší než dřív. Úředníci vaši žádost zpracují přednostně a dokonce si můžete domluvit přesný čas vyzvednutí. Paráda, ne?
Jenže nic není zadarmo. Za rychlost si připlatíte - konkrétně 700 korun místo běžných dvou stovek. Navíc ne každý úřad tuhle službu nabízí, takže možná budete muset zajet do většího města. A v době prázdnin nebo před Vánoci? To bývá na úřadech pěkně nabito.
Kapacita pro expresní vyřízení má svoje limity. Když přijdete pozdě, může se stát, že vás odkážou na další den. To pak zamrzí, zvlášť když jste kvůli tomu vzali volno v práci.
Dobře si rozmyslete, jestli spěch opravdu potřebujete. Pokud vám nehoří termín, ušetřete pětistovku a počkejte si ty tři týdny. A pozor - když měníte údaje nebo převádíte zahraniční řidičák, může to trvat déle i s expresním vyřízením.
Ještě jedna věc - u zrychleného vydání si nemůžete jen tak přijít, kdy se vám zachce. Termín vyzvednutí je závazný, takže si radši dobře naplánujte cestu na úřad. Jinak riskujete, že se celý proces protáhne.
Časté chyby při žádosti o průkaz
Řidičák na počkání? Pozor na nejčastější chyby!
Chcete nový řidičák co nejrychleji, ale bojíte se, že něco pokazíte? Není divu - uspěchaná návštěva úřadu může celý proces pěkně zkomplikovat.
Nejdřív to nejdůležitější: bez dokladu totožnosti, aktuální fotky a starého řidičáku ani na úřad nechoďte. Kolikrát už jsem viděl, jak se někdo vrací s nepořízenou, protože měl fotku starší než rok nebo zapomněl občanku doma. To pak člověka pěkně zamrzí.
Vyplňování žádosti chce klid a soustředění. Překlepnete se v adrese nebo špatně zaškrtnete skupinu řidičského oprávnění? Bohužel, začínáte znovu. Nejčastěji se lidé spletou u adresy - místo trvalého bydliště napíšou tu doručovací. A pak se diví...
Nečekejte na poslední chvíli! I když úřad slibuje vyřízení do pěti pracovních dnů, může se leccos zadrhnout. Lepší mít časovou rezervu, než pak zoufale shánět náhradní dopravu do práce, že?
A pozor na poplatky - za zrychlené vydání zaplatíte 700 korun, ne běžných 200. Nezapomeňte také hlídat si mobil a e-mail. Když vám úřad píše nebo volá kvůli doplnění údajů a vy nereagujete, nikam se neposunete.
Taky se mi líbí, jak někteří chtějí ušetřit čas a jedou na šikovnější úřad v jiném městě. Jenže to nefunguje - řidičák můžete vyřídit jen tam, kde máte trvalé bydliště. Jinak se akorát projedete zbytečně.