Je bazalka trvalka? Odhalujeme tajemství této bylinky!

Je Bazalka Trvalka

Bazalka a její životní cyklus

Bazalka, oblíbená bylinka s aromatickými listy, je ve skutečnosti jednoletá rostlina. To znamená, že její životní cyklus trvá pouze jedno vegetační období. Na jaře vyklíčí ze semínka, během léta roste a kvete a s příchodem prvních mrazů uhyne. I když se může zdát, že bazalka pěstovaná v květináči v interiéru žije déle, ve skutečnosti se jedná pouze o prodloužení jejího přirozeného jednoletého cyklu. Pokud chcete bazalku pěstovat i v dalším roce, je nutné sklidit semena z květů a na jaře je znovu vysít. Bazalka je sice jednoletá rostlina, ale její intenzivní aroma a chuť z ní dělají nepostradatelnou součást mnoha kuchyní po celém světě.

Původ bazalky v teplých krajích

Bazalka, tato královna bylinek, v nás evokuje sluncem zalité Středomoří a vůni italské kuchyně. Málokdo ale ví, že její kořeny sahají mnohem dál na východ, až do tropických a subtropických oblastí Afriky a Asie. V těchto teplých krajích roste bazalka jako vytrvalá rostlina, která se rok co rok znovu probouzí k životu. Právě z těchto oblastí se bazalka postupně rozšířila do celého světa. Do Evropy se dostala s arabskými obchodníky a brzy si získala oblibu nejen pro své kulinářské využití, ale i pro své léčivé účinky. V našich podmínkách se s bazalkou setkáváme spíše jako s letničkou, kterou je třeba každý rok znovu vysévat. Je to dáno především chladným podnebím, které neumožňuje bazalce přezimovat.

Bazalka jako jednoletá bylina

Bazalka pravá, jak ji známe z našich zahrádek a květináčů, je obvykle pěstována jako jednoletá bylina. To znamená, že celý svůj životní cyklus – od semínka po květ a semena – stihne během jednoho roku. Na jaře ji vyséváme, v létě si užíváme její svěží vůně a aromatických listů a s příchodem prvních mrazů obvykle uhyne. Důvodem je, že bazalka je teplomilná rostlina pocházející z tropických oblastí a naše zimy, pro ni kruté, by nepřežila.

I když je bazalka obvykle pěstována jako jednoletá, ve své domovině, v subtropických a tropických oblastech, roste jako trvalka. To znamená, že tam žije a plodí po dobu několika let. V našich podmínkách je ale snaha o přezimování bazalky v interiéru možná, i když ne vždy úspěšná. Vyžaduje to světlé a teplé stanoviště, mírnou zálivku a ochranu před škůdci. Přes veškerou péči se ale většinou vyplatí pěstovat bazalku každý rok znova ze semen a těšit se z její svěží chuti a vůně během celého léta.

Vliv chladu na bazalku

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou chuť a vůni, je bohužel teplomilná rostlina a v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka. Chlad je jejím největším nepřítelem. Teploty pod 10 °C zastavují její růst a mráz bazalku spolehlivě zahubí. I krátkodobé vystavení nízkým teplotám může způsobit vadnutí listů, zčernání stonků a celkové oslabení rostliny, což ji činí náchylnější k chorobám. Pokud chcete prodloužit životnost vaší bazalky, je důležité ji před příchodem prvních mrazíků přemístit dovnitř, do teplého a světlého prostředí.

Pěstování bazalky v interiéru

Bazalka, ta voňavá kráska, která nám evokuje slunné Itálii a chutnou kuchyni. Ale co s ní, když přijde zima? Je bazalka trvalka, nebo se s ní musíme po létě rozloučit? Bohužel, bazalka je teplomilná jednoletka, která nepřežije mrazíky. To ale neznamená, že si její svěží chuť nemůžeme užívat i v zimě. Pěstování bazalky v interiéru je snadnější, než si myslíte. Stačí světlé místo, ideálně na parapetu okna orientovaného na jih, kvalitní substrát a pravidelná zálivka. Bazalka má ráda teplo a vlhko, proto ji chraňte před průvanem a občas ji roste vodou. Ať už si vypěstujete novou rostlinku ze semínka, nebo přenesete dovnitř tu z balkónu, s trochou péče si budete moci užívat její aroma po celý rok.

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou vůni a kulinářské využití, bohužel není trvalkou v našich klimatických podmínkách.

Zdeněk Zahradník

Zimní péče o bazalku

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou chuť a vůni, je bohužel jednoletá bylina. To znamená, že její životní cyklus trvá pouze jedno vegetační období. Na rozdíl od trvalek, které se rok co rok vrací, bazalka po prvních mrazech uhyne. Přestože bazalka není trvalka, existují způsoby, jak si její svěží chuť užívat i během zimy. Jednou z možností je pěstování bazalky uvnitř. Umístěte rostlinu na slunné místo a pravidelně ji zalévejte. Dalším způsobem, jak si uchovat bazalku na zimu, je její zmrazení nebo usušení. Listy bazalky jednoduše opláchněte, osušte a poté je vložte do sáčku do mrazáku nebo je rozložte na plech a nechte je usušit na teplém a suchém místě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, budete si moci užívat chuť a vůni čerstvé bazalky i v zimních měsících.

Množení bazalky řízky

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou vůni a kulinářské využití, pochází z teplých oblastí a v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletá rostlina. To znamená, že celý svůj životní cyklus – od semínka po květ a semena – stihne během jednoho roku. Ačkoliv bazalka není trvalka, existuje možnost, jak si prodloužit její sezónu a užít si čerstvé lístky i mimo hlavní vegetační období. Množení bazalky řízky je jednoduchý a efektivní způsob, jak si zajistit nové rostlinky. Z mateřské rostliny odebereme zdravé a silné výhonky, které nemají květy. Ideální délka řízku je okolo 10 cm. Spodní listy odstraníme a řízek zapíchneme do vlhkého substrátu nebo sklenice s vodou. Důležité je zajistit řízkům dostatek světla a tepla, ale ne přímé slunce. Pravidelně kontrolujeme vlhkost a po zakořenění, které trvá přibližně 2-3 týdny, můžeme řízky přesadit do květináčů.

Sklizeň a uchování bazalky

Bazalka pravá, kterou si s oblibou pěstujeme na zahrádkách i v květináčích, je teplomilná letnička. To znamená, že její životní cyklus končí s příchodem prvních mrazíků. Proto si na rozdíl od trvalek, které přežívají zimu a na jaře znovu obrážejí, užíváme čerstvé bazalky pouze v teplých měsících.

Abychom si ale aroma a chuť bazalky vychutnali i mimo sezónu, je potřeba ji správně sklidit a uchovat.

Tipy pro delší životnost bazalky

Bazalka, ta voňavá bylinka, kterou si rádi dopřáváme v letních měsících, ve skutečnosti není trvalkou v našich podmínkách. Pochází z teplých oblastí a naše zimy by nepřežila. I když se s bazalkou setkáváme jako s jednoletou rostlinou, existují triky, jak si její svěží chuť a aroma užívat déle. Pravidelné zaštipování stonků s květy je zásadní. Tím zabráníte rostlině v produkci semen a podpoříte její růst do šířky, čímž získáte více voňavých lístků. Bazalka miluje slunce a teplo, proto ji umístěte na slunné místo, chráněné před větrem. Zálivku volte pravidelnou, ale opatrně, aby kořeny nestály ve vodě. Prodloužit životnost bazalky můžete i jejím pěstováním v květináči a přenesením dovnitř před příchodem prvních mrazíků. Tak si i na podzim budete moci dopřát její jedinečnou chuť a aroma.

Vlastnost Bazalka
Životní cyklus Jednoletá (v našich podmínkách)

Alternativy k pěstování bazalky v zimě

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou chuť a vůni, je bohužel jednoletá rostlina, což znamená, že její životní cyklus končí s prvními mrazy. Ale nezoufejte! Existuje několik způsobů, jak si užít čerstvou bazalku i během chladných zimních měsíců. Jednou z možností je pěstování bazalky uvnitř. Stačí vám slunečné okno a správná péče. Bazalku můžete také konzervovat, abyste si její chuť užili později. Sušení, mrazení nebo naložení do oleje jsou skvělé způsoby, jak uchovat její aroma. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, s trochou snahy si můžete vychutnat čerstvou chuť bazalky po celý rok.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov